Witaminy dla kobiet w ciąży wspomagają płodność?

Witaminy dla kobiet w ciąży wyraźnie przyczyniają się do zdrowia płodu i matki, a także do eliminacji zaburzeń rozwojowych. Do dziś jednak pojawia się wiele pytań związanych z ich użyciem czy składem, a w podświadomości publicznej krąży szereg błędnych przekonań.

Oto prawda!

Witaminy dla kobiet w ciąży można również nazwać witaminami ochronnymi dla płodu, ponieważ są to złożone produkty multiwitaminowe, które są przygotowywane zgodnie z potrzebami matki i rozwijającego się płodu. Wszystkie zawierają takie witaminy, minerały i pierwiastki śladowe, które wspomagają rozwój płodu, zdrowie matki i szybszą regenerację po porodzie.

Kiedy warto brać witaminy dla kobiet w ciąży?

Witaminy te zaleca się stosować głównie w okresie ciąży, jednak niektóre witaminy warto zacząć brać już w czasie starania się o dziecko, ponieważ przygotowują one organizm kobiety do ciąży i odgrywają ważną rolę w początkowym rozwoju płodu. Nawet po porodzie witaminy dla kobiet w ciąży mogą być cenne, a dokładniej podczas karmienia piersią, ponieważ zwiększa się spożycie przez matkę składników odżywczych i witamin.

Skład witamin dla kobiet w ciąży

A várandós vitaminkészítmények bizonyos dolgokban megegyeznek: tartalmaznak olyan alapvető vitaminokat, mint az A-, C-, D-, E- és különböző B-vitaminok, továbbá magas a vas, a réz, a kalcium, a cink, szelén és a magnézium tartalmuk is.

Magyarországon kifejezetten ajánlott a szervezet stabil és egészséges működéséhez elengedhetetlen nyomelem, a jód plusz bevitele is, mivel több kutatás rávilágított, hogy hazánkban a lakosság körülbelül 80 százalékának elégtelen a jódellátottsága. Ez alól a pajzsmirigy problémákkal küzdő nők kivételt képeznek, számukra ugyanis a jódmentes készítmények ajánlottak.

A terhesvitaminok fontos összetevője továbbá a folsav, ami csökkenti a velőcsőzáródási rendellenesség kialakulásának kockázatát. Emiatt is javasolt a kismama vitamint már a babatervezéskor elkezdeni szedni, hiszen mire a terhesség korai jelei megmutatkoznak, a magzat komoly fejlődési lépéseket tesz.

Az omega-3 zsírsavakra elsősorban a második trimesztertől lesz nagy szükség, mivel hozzájárul a kismama megfelelő keringéséhez, valamint a magzat agyának, szemének fejlődéséhez. A szemnek a harmadik trimeszter során további tápanyag szükséglete van, melyet leginkább luteinnel lehet biztosítani.

Három trimesztert, valamint terhesség előtti és utáni időszakot különböztetünk meg, ezekben a magzatnak / újszülöttnek és a kismamának különböző vitaminokra, ásványi anyagokat és nyomelemekre van szüksége.

Ennek megfelelően többféle terhesség alatti vitamin közül lehet választani:

  • Kompleksowe witaminy dla kobiet w ciąży na okres przed, w trakcie i po ciąży
  • Witaminy dla kobiet w ciąży, które można przyjmować w czasie starania się o dziecko
  • Witaminy dla kobiet w ciąży na I trymestr
  • Witaminy dla kobiet w ciąży na II trymestr
  • Witaminy dla kobiet w ciąży na III trymestr
  • Witaminy na okres karmienia piersią

Dokładna zawartość i ilości substancji aktywnych w wybranych witaminach dla kobiet w ciąży zależy od producenta i konstrukcji produktu, dlatego zaleca się dokładne sprawdzenie składu. W przypadku nietypowego wywiadu – przebyte choroby, operacje, aktualne problemy zdrowotne, stosowanie leków – zaleca się konsultację z ekspertem.

Choć są to suplementy witaminowe, nie są całkowicie niewinne, mogą zawierać takie składniki, przy których istnieje ryzyko przedawkowania. Dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dawki witamin dla kobiet w ciąży, w przypadku poszczególnych produktów może to oznaczać od jednej do trzech tabletek dziennie.

Błędne wyobrażenia na temat witamin dla kobiet w ciąży

Wśród matek krąży wiele mylnych przekonań na temat witamin dla kobiet w ciąży.

1. Witaminy dla kobiet w ciąży można zastąpić odpowiednim odżywianiem

Spożywając odpowiednią ilość żywności wysokiej jakości, teoretycznie możliwe jest uzyskanie wystarczającej ilości minerałów, witamin i pierwiastków śladowych, ale przy obecnych nawykach żywieniowych – półprodukty, żywność modyfikowana genetycznie, rośliny uprawiane pod lampami UV – i biorąc pod uwagę wysokie wymagania matek, jest to praktycznie niemożliwe. Ciąże w zaawansowanym wieku jeszcze bardziej uzasadniają stosowanie witamin dla kobiet w ciąży, ponieważ różne choroby z powodu braku składników odżywczych zaczynają się pojawiać w wieku 35-40 lat.

2. Z witamin dla kobiet w ciąży matki przybierają na wadze i rodzą się ogromne dzieci

Wielu uważa, że ​​witaminy dla kobiet w ciąży są odpowiedzialne za większą wagę matek i noworodków, ale to samo w sobie nie jest prawdą. Przyczyn należy szukać w predyspozycjach genetycznych, stylu życia i sposobie odżywiania się. Z drugiej strony, takie witaminy dla kobiet w ciąży, które zawierają dużą ilość witamin z grupy B, mogą spowodować szybki przyrost masy ciała w trzecim trymestrze ciąży. Można temu zapobiec, przyjmując witaminy dla kobiet w ciąży, które zawierają mniej tych składników.

3. Witaminy dla kobiet w ciąży należy stosować wyłącznie do porodu

Noworodek otrzymuje witaminy, minerały i pierwiastki śladowe potrzebne do jego rozwoju poprzez mleko matki. Dlatego – podobnie jak w czasie ciąży – matkom zaleca się uzupełnianie tych substancji suplementami diety, które przyjmowały w czasie ciąży lub innymi, które zostały opracowane specjalnie z myślą o karmieniu piersią.

Wsparcie płodności

Chociaż witaminy dla kobiet w ciąży zawierają takie składniki, które są odpowiednie dla zwiększenia płodności – takie jak np. kwas foliowy, który nie tylko zmniejsza ryzyko zaburzeń rozwojowych czy poronienia, ale może również sprzyjać zapłodnieniu. Z drugiej strony nie wolno mylić witamin dla kobiet w ciąży z produktami zwiększającymi płodność, ponieważ produkty te zawierają tak specyficzne składniki, które sprzyjają dojrzewaniu, zapłodnieniu i zagnieżdżaniu się komórki jajowej, a są też produkty, które wyraźnie wspierają męską płodność.

Dlatego w celu zwiększenia płodności w pierwszej kolejności polecane są produkty wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Pomocny może być również styl życia bez szkodliwych nawyków i stresu oraz regularne ćwiczenia.

Istnieją takie naturalne składniki, które mogą pomóc w zajściu w ciążę – można je również znaleźć w niektórych produktach zwiększających płodność:

  • Mleczko pszczele – zawartość witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, aminokwasów, enzymów i białek ma między innymi korzystny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego, dzięki czemu mleczko pszczele pozytywnie wpływa na zwiększenie płodności.
  • Niepokalanek pospolity – pozytywnie wpływa na poziom progesteronu, obniża również poziom prolaktyny, tym samym zwiększając płodność.
  • Jemioła biała – reguluje gospodarkę hormonalną, jako substancja poprawiająca krążenie krwi wzmacnia ściany macicy i ułatwia zagnieżdżenie się zarodka.

Co myślisz o tym artykule?

Zgadzasz się z nim czy masz inne zdanie? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *