Wszystko, co musisz wiedzieć o trymestrze

Okres ciąży medycyna dzieli na trzy odrębne etapy – trymestry. Sama ciąża trwa średnio 40 tygodni (280 dni), okres ten zwykle dzielony jest na trzy trzymiesięczne etapy, czyli trymestry. Te trzy trymestry można dobrze rozróżnić zarówno biologicznie, jak i emocjonalnie, a każdy etap ma swoje specyficzne problemy, czynniki trudne lub zagrażające ciąży

Pierwszy trymestr

Trwa od 0 do 13 tygodnia, zaczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a ostatni dzień przypada na 13 tydzień. Są to pierwsze trzy miesiące ciąży, którym towarzyszą duże zmiany, a niekiedy skrajne wahania emocjonalne.

U większości kobiet ciąża w pierwszych tygodniach nie jest zbyt widoczna, a często nawet same o tym nie wiedzą. Wiele kobiet od 4. tygodnia cierpi na poranne nudności – wymioty, zawroty głowy, nudności – które mogą utrzymywać się do końca pierwszego trymestru.

Inne są zmęczone, poddenerwowane i potrzebują znacznie więcej snu niż przed ciążą. To nie przypadek, bo cały układ hormonalny matki, jej oddech, krążenie krwi, rytm serca i metabolizm zmieniają się radykalnie, dostosowując się do nowej sytuacji.

W tym okresie rozwija się również łożysko i powstaje połączenie między pępowiną a łożyskiem. Najważniejszym jednak faktem jest to, że w tym okresie rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, którego niezbędnym elementem jest witamina B9, czyli kwas foliowy.

Rozwój kręgosłupa zakończy się do 8 tygodnia (kiedy wiele matek nadal nie ma pojęcia o swojej ciąży), co jest krytyczne ze względu na fakt, że w tym okresie może dojść do tzw. rozszczepu kręgosłupa, najpoważniejszej diagnozy u noworodka. Ryzyko to jest prawie w 100% wyeliminowane przy wystarczającym spożyciu kwasu foliowego (witaminy B9).

Redukcja ryzyka w pierwszym trymestrze

Eksperci zalecają odpowiedni tryb życia i suplementy zawierające 800 mikrogramów kwasu foliowego (witaminy B9) na miesiąc przed poczęciem.

Ponadto magnez, cynk i miedź są niezwykle ważnymi minerałami w tym okresie, gdyż substancje te zapewniają prawidłowy podział i zagnieżdżanie się komórek jajowych, co znacząco zapobiega ryzyku poronienia.

Pod koniec pierwszego trymestru płód ma średnio 10 cm i 30 gramów. Ma już uszy, nos, oczy, serce, nerki, a jelita zaczynają pracować. Rozwijający się płód do wszystkiego potrzebuje dużo składników odżywczych i tlenu, co zwiększa dopływ krwi do macicy i dlatego żelazo będzie ważne w kolejnym trymestrze ciąży.

Dlaczego ważne jest przyjmowanie witaminy D już podczas planowania ciąży?

Według ekspertów kobiety w ciąży częściej niż inne cierpią na niedobór witaminy D. Ważna dla płodu jest również odpowiednia podaż witaminy D w czasie ciąży, która stymuluje wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach oraz reguluje mineralizację (rozwój kości i zębów) oraz wytrzymałość układu kostnego płodu.

Niedobór witaminy D (hipowitaminoza) w czasie ciąży może spowolnić wzrost płodu i obniżyć masę urodzeniową. Odpowiednia podaż witaminy D3 statystycznie istotnie zmniejsza ryzyko przedwczesnych porodów i zachorowalności na infekcje w czasie ciąży, a poza ostrymi problemami w ciąży, niedobór witaminy D3 może mieć poważny wpływ na zachorowalność na późniejsze choroby wieku dziecięcego. Jest to tak zwane „programowanie płodu”. Innymi słowy jest to zjawisko, gdy skutki złego odżywiania mamy w ciąży odczuwamy dopiero w wieku dorosłym.

Autorzy badania na ten temat – dr hab. prof. Miroslav Šašinka i dr hab. doc. Katarína Furková stwierdzili, że ​​mechanizmy biologiczne mogą „zapamiętać” metaboliczne działanie składników odżywczych w fazie płodowej i okresie noworodkowym. Niedobór witaminy D podczas ciąży może być podstawą długotrwałych (późniejszych) problemów ze zdrowiem.

Niedobór witaminy D znacząco wpływa na rozwój mózgu i innych narządów, takich jak: mięśnie i układ mięśniowo-szkieletowy, może nawet powodować choroby przewlekłe (np. układu krążenia, stwardnienie rozsiane, cukrzycę i nowotwory).

Źródło: dr hab. prof. Miroslav Šašinka, dr hab. doc. Katarína Furková: Witamina słoneczna – pandemia niedoboru witaminy D

Dlaczego ważne jest stosowanie mleczka pszczelego w pierwszym trymestrze ciąży?

Mleczko pszczele to naturalny pokarm. Jest to naturalny składnik odżywczy wytwarzany przez pszczoły, który nazywany jest również eliksirem życia, ponieważ w pierwszych dniach życia stanowi pokarm dla larw.

Oprócz larw mleczko pszczele spożywa tylko królowa i to przez całe życie, dzięki czemu żyje 4 – 5 lat, podczas gdy robotnice żyją średnio zaledwie 20 – 40 dni.

Mleczko pszczele zawiera około 60-70% wody, 9-18% białka i aminokwasów, 11% węglowodanów, 4-8% kwasów tłuszczowych oraz wiele mikroelementów. Jest to tak złożona substancja – obecnie znanych jest 150 biologicznie aktywnych składników – że jeszcze nie wszystkie jej składniki zostały odkryte i nadal trwają badania naukowe.

W zasadzie zawiera ogromną ilość takich substancji, z których organizm człowieka może z łatwością wytworzyć potrzebne mu aktualnie hormony (estrogen, testosteron, progesteron, insulina). Ale mleczko pszczele jest niezwykłe nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale także dlatego, że występuje w bardzo małych ilościach w przyrodzie, jeden ul może wyprodukować zaledwie kilkaset gram rocznie.

Być może najważniejszym działaniem leczniczym mleczka pszczelego, jego prawdziwa wyjątkowość polega na tym, że jest w stanie przywrócić równowagę hormonalną organizmu, ponieważ stymuluje produkcję dokładnie tego hormonu, którego organizm wytwarza mniej niż to konieczne. Dlatego znakomicie nadaje się do stosowania w przypadkach, gdy problemy wywołuje niski poziom niektórych hormonów, m.in. w niepłodności.

Udowodniono, że mleczko pszczele przyczynia się do utrzymania równowagi hormonalnej organizmu człowieka, a tym samym do prawidłowego cyklu miesiączkowego, który jest niezbędny w ciąży. Doświadczenie pokazuje, że mleczko pszczele przyczynia się do pogrubienia błony śluzowej macicy, wspomagając w ten sposób zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Pobudza hormony luteinizujące, które odgrywają kluczową rolę w dojrzewaniu komórek jajowych – a tym samym w regulacji cyklu miesiączkowego. Pomagają również w wytwarzaniu progesteronu, hormonu, który pomaga utrzymać zapłodnioną komórkę jajową w pierwszym trymestrze ciąży. Może to być szczególnie ważne dla kobiet powyżej 35 roku życia, ponieważ organizm z wiekiem wytwarza coraz mniej tych hormonów.

Czy stosowanie mleczka pszczelego ma skutki uboczne?

Stosowanie mleczka pszczelego nie ma niepożądanych skutków ubocznych, ale może powodować reakcję alergiczną u osób uczulonych na użądlenia pszczół lub jakiekolwiek produkty pszczele.

Mleczko pszczele, podobnie jak wszystkie naturalne suplementy diety, może rozwinąć swoje pozytywne działanie tylko przy regularnym stosowaniu.Z tego powodu zaleca się spożywanie go przez cały pierwszy trymestr.

ALE W DRUGIM I TRZECIM TRYMESTRZE JUŻ NIE!

Więcej ważnych informacji na temat mleczka pszczelego znajdziesz tutaj….

Drugi trymestr

Trwa od 14 do 27 tygodnia, rozpoczyna się 14 tygodni po ostatniej miesiączce i kończy się ostatniego dnia 27 tygodnia ciąży.

Drugi trymestr to prawdziwa ulga dla wielu mam. Poranne nudności przechodzą, a zamiast nich wraca utracona energia i radość życia.

Od 16 do 18 tygodnia matki zaczynają odczuwać ruchy płodu, w tym okresie jego narządy wewnętrzne są w większości rozwinięte. W drugim trymestrze rozwijają się wszystkie narządy i ich komponenty, ale nie wszystkie są jeszcze doskonałe. W tym okresie niezwykle ważny jest magnez, który zapobiega skurczom, a tym samym ewentualnemu przedwczesnemu otwarciu szyjki macicy. Żelazo jest również ważne, ponieważ do tego czasu jego zapasy w ciele matki zostaną wyczerpane.

Pod koniec drugiego trymestru płód ma około 35-40 cm i około 1 kg. Jego słuch, smak i inne zmysły zaczynają się szybko rozwijać, m.in. jest w stanie odbierać światło przenikające przez ścianę jamy brzusznej lub odgłosy świata zewnętrznego. Nawet poprzez płyn owodniowy może smakować posiłki spożywane przez matkę, więc korzystne jest, aby matka spożywała różnorodne pokarmy. W tym okresie płeć jest już jasna.

Ponieważ zmysły niemowląt odbierają już wiele bodźców ze świata zewnętrznego, więź między matką a dzieckiem zacieśnia się, nawet relacja ojciec – dziecko zaczyna się rozwijać, m.in. na dźwięk głosu ojca dziecko porusza się lub przywiera do ręki ojca od wewnątrz, gdy kładzie ją na brzuchu matki.

Jeśli dziecko urodzi się pod koniec drugiego trymestru, jest już zdolne do życia, mimo że jego płuca są jeszcze słabo rozwinięte, dzięki wiedzy medycznej ma bardzo duże szanse na przeżycie.

Trzeci trymestr

Trwa od 28 do 40 tygodnia. Wielu uważa ten okres za najtrudniejszy, jest to okres znacznego przybierania na wadze. Rozwój płodu trwa, m.in. w tym okresie płuca osiągają ostatnią fazę rozwoju, najszybciej rośnie waga dziecka, co często jest wyczerpujące dla matki. Z jednej strony brzuch rozrasta się do ogromnych rozmiarów, z drugiej strony narastający apetyt dziecka wpływa również na mamę, więc w tym okresie znaczny wzrost masy matek nie jest niczym niezwykłym.

Pod koniec trymestru dziecko osiągnie długość 50 – 54 cm i wagę 3 – 3,5 kg. Zmysły, narządy zmysłów i cały system narządów zdążyły się już tak rozwinąć, że są doskonale przygotowane do życia „na zewnątrz”. Do tego czasu aktywny charakter dziecka zmienił się w ostatnich miesiącach, ponieważ ze względu na swój rozmiar ma coraz mniej wolnej przestrzeni, mniej się porusza i często może powodować ból u matki ostrymi kopniakami.

W ostatnich miesiącach lub tygodniach większość dzieci przygotowuje się do porodu, obracając się główką w dół – w niektórych przypadkach przyjęcie odpowiedniej pozycji w jamie macicy następuje tuż przed porodem. Brzuch przyszłej mamy „opada”, jest wyraźnie niżej. Pozytywne efekty są odczuwalne natychmiast: matka znów łatwiej oddycha, jej żołądek może przyjąć więcej pokarmu, pojawia się też radość, bo w końcu zbliża się czas porodu.

W tym okresie ważna jest również suplementacja witaminami, jednak kwas foliowy (witamina B9) można już pominąć, głównie dlatego, że zwiększone spożycie kwasu foliowego zwiększa apetyt matki, a tym samym może znacząco przyczynić się do przybierania na wadze.

Ogólnie zalecane suplementy w pierwszym trymestrze są następujące:

  • kwas foliowy (witamina B9),
  • witamina D3 (+ witamina K2, bez której witamina D3 nie jest wchłaniana),
  • mleczko pszczele

Co myślisz o tym artykule?

Zgadzasz się z nim czy masz inne zdanie? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *