Wspomaganie płodności w naturalny sposób

Istnieje wiele „cudownych” środków, naturalnych substancji i leków, które wspomagają płodność i leczą niepłodność. W tym artykule podsumowujemy te, które gwarantują skuteczność, co potwierdzają badania ekspertów z jednej strony i opinie klientów z drugiej.

Dojrzewanie komórek jajowych

Kiedy rodzi się dziewczynka, ma około miliona komórek jajowych w jajnikach „w gotowości”. Ich dojrzewanie rozpoczyna się w okresie dojrzewania dzięki układowi hormonalnemu, do tego czasu liczba komórek jajowych spada do 300-400 tysięcy, z czego u przeciętnej kobiety do menopauzy dojrzeje ich około 400.

Cykl menstruacyjny ma cztery fazy hormonalne:

  1. Miesiączka
  2. Faza pęcherzykowa
  3. Owulacja
  4. Faza lutealna

Krwawienie miesiączkowe trwa zwykle 3 – 7 dni, poziom hormonów żeńskich w tym czasie jest najniższy z całego cyklu. Bardzo wysoki poziom progesteronu w fazie lutealnej jest praktycznie zerowy, a zgrubiałe endometrium (błona śluzowa macicy) złuszcza się i jest wydalane w postaci krwawienia miesiączkowego.

Następnie komórka jajowa dojrzewa, czyli następuje faza pęcherzykowa. Dzieje się tak, ponieważ przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormon FSH, który stymuluje dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach.

Dzięki dojrzewaniu pęcherzyków jajniki zaczynają wytwarzać estrogen (jeden z żeńskich hormonów), co powoduje pogrubienie błony śluzowej macicy, zapewniając w ten sposób idealne podłoże do zagnieżdżenia się komórki jajowej. W tym okresie wzrasta poziom energii kobiety, libido, a nawet chęć do podejmowania ryzyka. Panie są jeszcze bardziej ekstrawertyczne.

Wpływ inozytolu (witaminy B8) na zwiększenie płodności

Ginekolodzy przepisują obecnie pacjentkom cierpiącym na PCOS preparat o nazwie Inofolic, który zawiera wyłącznie inozytol Myo. W 2018 roku hiszpańska firma farmaceutyczna opatentowała mieszankę zawierającą odpowiednią proporcję Myo inozytolu i D chiro inozytolu, która była znacznie skuteczniejsza niż izolowany Myo inozytol.

Oprócz mleczka pszczelego jednym z głównych składników kapsułek Novafam INOSIT jest połączenie Myo inozytolu i D chyroinozytolu, które są naturalnymi pochodnymi witaminy B i mogą mieć korzystny wpływ na wchłanianie insuliny oraz wspomagać czynność jajników i owulację.

Szereg badań naukowych dotyczyło pozytywnego działania Myo – inozytolu. Według najnowszych ustaleń połączenie obu inozytoli jest najskuteczniejszym sposobem leczenia PCOS. Badanie z 2014 r. dotyczące endokrynologii ginekologicznej wykazało, że podczas gdy Myo inozytol poprawiał profil metaboliczny i funkcjonowanie jajników, D chiro inozytol obniżał poziom hormonów androgennych (męskich), więc oba inozytole odgrywają kluczową rolę w leczeniu PCOS.

Inozytole znajdujące się w kapsułkach Novafam mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i depresją, ale mają również pozytywny wpływ na bezsenność. Stres jest jedną z głównych psychologicznych przyczyn niepłodności, dlatego ważne jest, aby nasz organizm przyjmował jak najwięcej naturalnych substancji, aby przeciwdziałać jego negatywnym skutkom.

Stres a niepłodność

Badanie przeprowadzone przez University of Louisville School of Public Health and Information Sciences wykazało, że wysoki poziom stresu u kobiet znacznie zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Podczas badania 400 kobiet odnotowali poziom stresu w skali od 1 do 4.

U kobiet, które czuły się bardzo zestresowane, było o 40% mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas owulacji niż te, które przeszły mniej stresujący okres. W przypadku kobiet, które stwierdziły, że są bardziej zestresowane niż inne, szansa była o 45% mniejsza.

Wpływ mleczka pszczelego na płodność

Mleczko pszczele to naturalny pokarm. Jest to naturalny składnik odżywczy wytwarzany przez pszczoły, który nazywany jest również eliksirem życia, ponieważ w pierwszych dniach życia stanowi pokarm dla larw.

Oprócz larw mleczko pszczele spożywa tylko królowa i to przez całe życie, dzięki czemu żyje 4 – 5 lat, podczas gdy robotnice żyją średnio zaledwie 20 – 40 dni.

Królowa pszczół jest znacznie większa od pozostałych pszczół i codziennie składa jaja w proporcjach przekraczających 2,5-krotność swojej wagi. Te statystyki wskazują, że mleczko pszczele zawiera szereg naturalnych składników odżywczych, które są niezbędne do rozmnażania pszczół.

Mleczko pszczele to zdecydowanie
najskuteczniejszy środek na zwiększenie płodności!

Pozytywny wpływ mleczka pszczelego na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn został już naukowo uznany. Wielu ginekologów/położników poleca jego stosowanie m.in. Dr Vozár György i Dr Valasik Szonja, którzy nieustannie testują produkty pszczele w gronie swoich pacjentek.

Mleczko pszczele zawiera około 60-70% wody, 9-18% białka i aminokwasów, 11% węglowodanów, 4-8% kwasów tłuszczowych oraz wiele mikroelementów. Jest to tak złożona substancja – obecnie znanych jest 150 biologicznie aktywnych składników – że jeszcze nie wszystkie jej składniki zostały odkryte i nadal trwają badania naukowe.

W zasadzie zawiera ogromną ilość takich substancji, z których organizm człowieka może z łatwością wytworzyć potrzebne mu aktualnie hormony (estrogen, męski hormon, progesteron, insulina). Ale mleczko pszczele jest niezwykłe nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale także dlatego, że występuje w bardzo małych ilościach w przyrodzie, jeden ul może wyprodukować zaledwie kilkaset gram rocznie.

Mleczko pszczele może
przywrócić równowagę hormonalną organizmu

Być może najważniejszym działaniem leczniczym mleczka pszczelego, jego prawdziwa wyjątkowość polega na tym, że jest w stanie przywrócić równowagę hormonalną organizmu, ponieważ stymuluje produkcję dokładnie tego hormonu, którego organizm wytwarza mniej niż to konieczne. Dlatego znakomicie nadaje się do stosowania w przypadkach, gdy problemy wywołuje niski poziom niektórych hormonów, m.in. w niepłodności.

Udowodniono, że mleczko pszczele przyczynia się do utrzymania równowagi hormonalnej organizmu człowieka, a tym samym do prawidłowego cyklu miesiączkowego, który jest niezbędny w ciąży. Doświadczenie pokazuje, że mleczko pszczele przyczynia się do pogrubienia błony śluzowej macicy, wspomagając w ten sposób zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Pobudza hormony luteinizujące, które odgrywają kluczową rolę w dojrzewaniu komórek jajowych – a tym samym w regulacji cyklu miesiączkowego. Pomagają również w wytwarzaniu progesteronu, hormonu, który pomaga utrzymać zapłodnioną komórkę jajową w pierwszym trymestrze ciąży. Może to być szczególnie ważne dla kobiet powyżej 35 roku życia, ponieważ organizm z wiekiem wytwarza coraz mniej tych hormonów.

„Nie miałam regularnej miesiączki ani owulacji i postanowiłam spróbować czegoś naturalnego zamiast leczenia hormonalnego. W ten sposób natknęłam się na mleczko pszczele. Po trzymiesięcznej kuracji mój cykl menstruacyjny się poprawił, ale zauważyłam też, że wszyscy wokół mnie przeziębiali się, a ja byłam zdrowa. Zaszłam w ciążę dwa miesiące później i jak dotąd na szczęście wszystko jest w porządku ”.

Zuzana, Komarno
„Błona śluzowa mojej macicy była tak słaba, że według mojego ginekologa, tylko sztuczne zapłodnienie mogło nam pomóc, ponieważ w tej procedurze mieli posmarować moją błonę śluzową macicy rodzajem kleju, aby zapłodniona komórka jajowa mogła się utrzymać w macicy. Już po drugim miesiącu kuracji grubość błony śluzowej mojej macicy podwoiła się, a po 4 miesiącach w naturalny sposób zaszłam w ciążę. Obecnie jestem w 18 tygodniu ciąży.”

Sylwia, Zwoleń

Pierwszy trymestr

Okres ciąży medycyna dzieli na trzy odrębne etapy – trymestry. Sama ciąża trwa średnio 40 tygodni (280 dni), okres ten dzieli się zwykle na trzy trzymiesięczne etapy, czyli trymestry. Te trzy trymestry można dobrze rozróżnić zarówno biologicznie, jak i emocjonalnie, a każdy etap ma swoje charakterystyczne problemy i czynniki ryzyka.

Trwa od 0 do 13 tygodnia, zaczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a ostatni dzień przypada na 13 tydzień. Są to pierwsze trzy miesiące ciąży, którym towarzyszą duże zmiany i niekiedy skrajne wahania emocjonalne.

Dla większości kobiet ciąża nie jest wyraźnie widoczna w pierwszych tygodniach, a często nawet same o tym nie wiedzą, tylko dowiadują się z pozytywnego testu ciążowego. Jednak wiele kobiet cierpi na poranne mdłości od 4 tygodnia – wymioty, zawroty głowy, nudności – które mogą trwać do końca pierwszego trymestru.

Inne są zmęczone, podrażnione i potrzebują znacznie więcej snu niż przed ciążą. To nie przypadek, bo cały układ hormonalny matki, jej oddech, krążenie krwi, rytm serca i metabolizm zmieniają się radykalnie, dostosowując się do nowej sytuacji.

W tym okresie w ciele matki rozwija się również łożysko i powstaje połączenie między pępowiną a łożyskiem. Najważniejszym jednak faktem jest to, że w tym okresie rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, którego niezbędnym elementem jest witamina B9, czyli kwas foliowy.

Rozwój kręgosłupa zakończy się do 8 tygodnia (kiedy wiele matek nadal nie ma pojęcia o swojej ciąży), co jest krytyczne ze względu na fakt, że w tym okresie tzw. rozszczep kręgosłupa, to najpoważniejsza diagnoza noworodka. Ryzyko to jest prawie w 100% wyeliminowane przy wystarczającym spożyciu kwasu foliowego (witaminy B9).

Redukcja ryzyka w pierwszym trymestrze

Eksperci zalecają odpowiedni tryb życia i suplementy diety zawierające 800 mikrogramów kwasu foliowego (witaminy B9) na miesiąc przed poczęciem w celu ochrony płodu.

Ponadto magnez, cynk i miedź są niezwykle ważnymi minerałami w tym okresie, gdyż substancje te zapewniają prawidłowy podział komórek i zagnieżdżenie się komórki jajowej, dzięki czemu znacząco zapobiegają ryzyku poronienia.

Pod koniec pierwszego trymestru płód ma średnio 10 cm i 30 gramów. Ma już uszy, nos, oczy, serce, nerki, a jelita zaczynają pracować. Rozwijający się płód do wszystkiego potrzebuje dużo składników odżywczych i tlenu, dlatego zwiększa się ukrwienie macicy, a zatem w kolejnym trymestrze ciąży ważne będzie żelazo.

Dlaczego ważne jest przyjmowanie witaminy D podczas planowania ciąży?

Według ekspertów kobiety w ciąży częściej niż inne cierpią na niedobór witaminy D. Dla płodu ważne jest również odpowiednie przyjmowanie w czasie ciąży witaminy D, która stymuluje wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, reguluje mineralizację (rozwój kości i zębów) oraz wytrzymałość układu kostnego płodu.

Niedobór witaminy D (hipowitaminoza) w czasie ciąży może powodować opóźnienie wzrostu płodu i niższą masę urodzeniową. Odpowiednia podaż witaminy D3 statystycznie istotnie zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i częstości infekcji w czasie ciąży, a poza nagłymi problemami w ciąży niedobór witaminy D3 może mieć poważny wpływ na częstość późniejszych infekcji u dziecka.

Temat „Programowanie płodu” dotyczy wpływu niewłaściwego żywienia matki w czasie ciąży na nasz stan zdrowia w wieku dorosłym. Autorzy badania na ten temat – dr hab. prof. Miroslav Šašinka i dr hab. doc. Katarína Furková stwierdzili, że mechanizmy biologiczne mogą „zapamiętać” metaboliczne działanie składników odżywczych w fazie płodowej i okresie noworodkowym. Niedobór witaminy D podczas ciąży może być podstawą długotrwałych (późniejszych) problemów ze zdrowiem.

Niedobór witaminy D znacząco wpływa na rozwój mózgu i innych narządów, takich jak: mięśnie i układ mięśniowo-szkieletowy, może nawet powodować choroby przewlekłe (np. układu krążenia, stwardnienie rozsiane, cukrzycę i nowotwory).

Drugi trymestr

Trwa od 14 do 27 tygodnia, rozpoczyna się 14 tygodni po ostatniej miesiączce i kończy ostatniego dnia 27 tygodnia ciąży.

Od 16 do 18 tygodnia matki zaczynają odczuwać ruchy płodu, w tym okresie jego narządy wewnętrzne są w większości rozwinięte. W drugim trymestrze rozwijają się wszystkie narządy i ich komponenty, ale nie wszystkie są jeszcze doskonałe. W tym okresie niezwykle ważny jest magnez, który zapobiega skurczom, a tym samym ewentualnemu przedwczesnemu otwarciu szyjki macicy. Żelazo jest również ważne, ponieważ do tego czasu jego zapasy w ciele matki zostaną wyczerpane.

Pod koniec drugiego trymestru płód ma około 35-40 cm i około 1 kg. Jego słuch, smak i inne zmysły zaczynają się szybko rozwijać, m.in. jest w stanie odbierać światło przenikające przez ścianę jamy brzusznej lub odgłosy świata zewnętrznego. Nawet poprzez płyn owodniowy może smakować posiłki spożywane przez matkę, więc korzystne jest, aby matka spożywała różnorodne pokarmy. W tym okresie płeć jest już jasna.

Wpływ kwasu foliowego na płodność

Żadna przyszła mama nie powinna lekceważyć znaczenia witamin i naturalnych składników odżywczych! Jedną z najważniejszych takich substancji jest niewątpliwie kwas foliowy. 

Kwas foliowy jest niezbędną dla organizmu witaminą B. W swojej naturalnej postaci znajduje się głównie w warzywach liściastych, takich jak. szpinak, szparagi, brokuły lub jarmuż. Jednak podczas gotowania lub innej obróbki cieplnej większość kwasu foliowego ulega degradacji.

Kwas foliowy jest niezwykle ważny w okresie przed ciążą, gdyż zmniejsza ryzyko wrodzonych chorób układu nerwowego i rozszczepów kręgosłupa. Udowodniono naukowo, że zbyt małe spożycie kwasu foliowego podczas ciąży powoduje ryzyko poronienia, łuszczenia łożyska i zaburzeń rozwojowych. Niedobór kwasu foliowego może również powodować bezpłodność.

Rola kwasu foliowego przed ciążą

Jeśli planujesz dziecko, zaleca się zwiększenie spożycia kwasu foliowego na trzy miesiące przed ciążą. Rozwój kręgosłupa zakończy się do 8 tygodnia (kiedy wiele matek wciąż nie ma pojęcia o swojej ciąży), co jest krytyczne ze względu na fakt, że w tym okresie tzw. rozszczep kręgosłupa, to najpoważniejsza diagnoza noworodka. Ryzyko to jest prawie w 100% wyeliminowane przy wystarczającym spożyciu kwasu foliowego (witaminy B9).

Znaczenie kwasu foliowego podczas ciąży

O wzroście i rozwoju płodu decyduje przede wszystkim podział komórek, dlatego w tym okresie niezwykle ważne jest wystarczające spożycie kwasu foliowego. Regularne stosowanie zalecanej dziennej dawki kwasu foliowego może zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych nawet o 50%, natomiast potencjalne zagrożenia wynikające z nadmiernego spożycia kwasu foliowego nie są znane. Ponieważ witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiar jest wydalany z moczem, dlatego konieczne jest ciągłe uzupełnianie jej suplementami diety.

Wpływ witaminy D3 na zwiększenie płodności

Witamina D (cholekalcyferol) ma dwa typy, D2 i D3 i są zasadniczo substancjami podobnymi do hormonów. Z biologicznego punktu widzenia witamina D3 jest bardziej aktywna, a więc ważniejsza dla organizmu człowieka. Powstaje z 7-dehydrocholesterolu w skórze w odpowiedzi na promienie słoneczne UV-B.

Odgrywa kluczową rolę w kilku procesach fizjologicznych, niezbędna jest m.in.:

  • w tworzeniu kości, szpiku kostnego,
  • do regulacji metabolizmu wapnia (bez witaminy D3 nie może być wchłaniany do kości),
  • do funkcjonowania układu odpornościowego,
  • w profilaktyce niektórych nowotworów.

W okresie od marca do października odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie możemy regulować przebywając na słońcu – wystarczy około 15 minut dziennie – natomiast poza tym okresem zaleca się przyjmowanie witaminy D3 w postaci suplementu diety. Jest to najważniejsza witamina, którą warto uzupełniać, ponieważ jej rola w organizmie jest kluczowa.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kremy i olejki do opalania zapobiegają tworzeniu się witaminy D3, zmywamy ją nawet ze skóry podczas codziennej higieny, więc współczesny człowiek potrzebuje znacznie więcej witaminy D3 niż nasi przodkowie, którzy jeszcze nie znali ciepłej wody, mydła i żelu pod prysznic.

Witamina D3 zwiększa płodność zarówno u mężczyzn jak i kobiet, u mężczyzn podnosi również poziom męski hormonu. Jest również skuteczna w endometriozie i PCOS, ponieważ zmniejsza insulinooporność, która rozwija się w czasie ciąży, zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu.

Dlaczego przyjmowanie witaminy D3 jest ważne przy planowaniu dziecka?

Eksperci są zgodni, że kobiety w ciąży częściej niż inne cierpią na niedobór witaminy D3. Dostateczne przyjmowanie witaminy D3 w czasie ciąży jest niezbędne również dla płodu, ponieważ wspomaga ona wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach oraz reguluje mineralizację i twardość kości. Niedobór witaminy D3 (hipowitaminoza) podczas ciąży może skutkować wolniejszym wzrostem płodu i niższą masą urodzeniową.

Odpowiednie spożycie witaminy D3 statystycznie istotnie zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i infekcji w czasie ciąży. Oprócz ostrych konsekwencji w czasie ciąży, niedobór witaminy D3 może mieć również poważny wpływ na choroby wieku dziecięcego. Jest to zjawisko, gdy deficyty w zakresie żywienia ujawniają się dopiero w wieku dorosłym.

Autorzy opracowania na ten temat – dr hab. prof. Miroslav Šašinka i dr hab. doc. Katarína Furková stwierdzili, że mechanizmy biologiczne mogą „zapamiętać” metaboliczne działanie składników odżywczych w fazie płodowej i okresie noworodkowym. Niedobór witaminy D podczas ciąży może być podstawą długotrwałych (późniejszych) problemów ze zdrowiem.

Niedobór witaminy D znacząco wpływa na rozwój mózgu i innych narządów, takich jak: mięśnie i układ mięśniowo-szkieletowy, może nawet powodować choroby przewlekłe (np. układu krążenia, stwardnienie rozsiane, cukrzycę i nowotwory).

Źródło: prof. Miroslav Šašinka, dr hab. doc. Katarína Furková: Witamina słoneczna – pandemia niedoboru witaminy D

Wpływ witaminy K2 na zwiększenie płodności

Najważniejszą rolą witaminy K2 jest aktywacja w organizmie tych białek, które są odpowiedzialne za wchłanianie wapnia tam, gdzie jest to potrzebne – zwłaszcza w kościach i zębach – a nie tam, gdzie byłoby to szkodliwe – nerki, naczynia krwionośne, stawy . W kilku badaniach wykazano, że częstość występowania stwardnienia naczyń krwionośnych i osteoporozy zmniejsza się proporcjonalnie wraz ze spożyciem witaminy K2, podczas gdy częstość występowania wzrasta przy przyjmowaniu wapnia bez witaminy K2.

Jeśli przyjmiemy wystarczającą ilość wapnia potrzebnego dla zdrowia, nawet z ułamkiem witaminy K2, organizm matki i płodu wchłonie znacznie więcej wapnia.

Suplementacja witaminy K2 jest również ważna, ponieważ w porównaniu do naszych przodków prawie nie stosujemy już diety bogatej w K2 – szpik kostny, mózg, jelita wypasanych zwierząt.

„Nie miałam regularnej miesiączki ani owulacji i postanowiłam spróbować czegoś naturalnego zamiast leczenia hormonalnego. W ten sposób natknęłam się na mleczko pszczele. Po trzymiesięcznej kuracji mój cykl menstruacyjny się poprawił, ale zauważyłam też, że wszyscy wokół mnie przeziębiali się, a ja byłam zdrowa. Zaszłam w ciążę dwa miesiące później i jak dotąd na szczęście wszystko jest w porządku ”.

Zuzana, Komarno
„Błona śluzowa mojej macicy była tak słaba, że według mojego ginekologa, tylko sztuczne zapłodnienie mogło nam pomóc, ponieważ w tej procedurze mieli posmarować moją błonę śluzową macicy rodzajem kleju, aby zapłodniona komórka jajowa mogła się utrzymać w macicy. Już po drugim miesiącu kuracji grubość błony śluzowej mojej macicy podwoiła się, a po 4 miesiącach w naturalny sposób zaszłam w ciążę. Obecnie jestem w 18 tygodniu ciąży.”

Sylwia, Zwoleń

Novafam z mleczkiem pszczelim – kapsułki, które zawierają to wszystko

Kapsułki Novafam to nie cud! Mleczko pszczele, inozytole i inne naturalne składniki mogą, jako naturalny pomocnik, wspomagać prawidłowe współdziałanie narządów, komórek i hormonów.